1907.GEN.TR
Türkiye'nin En Büyük Fenerbahçeliler topluluğu.

Lefter Küçükandonyadis!

Futbolun Profesörü Lefter!

0

Ordinaryüs Lefter Küçükandonyadis
Takvim yaprakları 1925 yılının 22 Aralık gününü gösterirken ileride Türkiye ve Fenerbahçe futbol efsaneleri arasına adını yazdıracak olan Lefter Küçükandonyadis dünyaya geldi. Lefter’in ailesinin başlıca geçim kaynağı babasının yaptığı balıkçılıktı. Aslında ilk adı Eleftherios olan Lefter, köken olarak da Rum kökenliydi. Ailesi 20. Yüzyılın başlarında Arnavutluk’tan Büyükada’ya göç etmişti.
Futbol Onun İçin Bir Tutkuydu
Daha küçük yaşlarda futbol ile tanışan Lefter adeta büyülenmişti. Her geçen gün futbol onun için daha büyük bir tutkuya dönüşüyordu. Bu dönemde futbolcu olmaya karar veren Lefter, futbola doğup büyüdüğü Bozcaada’da başladı. 1940 yılında kurulan Taksim sporda antrenmanlarını yapan ve kendini geliştiren Lefter’in önünde bu noktada başka bir engel vardı. Yaşı daha küçük olduğu için Taksim spor ona lisans çıkartamıyordu. Bu noktada bir sonraki durak mahkeme oldu. Mahkeme kararı ile Lefter Küçükandonyadis’in yaşı büyütüldü ve lisansı çıkartıldı.
Bu sayede tutkuyla bağlı olduğu futbola ilk profesyonel adımı atmış oldu Lefter. 1941 yılından 1943 yılına kadar 2 yıllık süreçte Taksim sporda forma giyen futbolcunun önündeki bir diğer engelde askerlikti. Bu süreçte askere gitmek için futbola ara veren Lefter Küçükandonyadis Diyarbakır’da yaptığı 4 yıllık zorunlu askerlik sonrasında efsanesi olacağı Fenerbahçe ile futbola geri dönüş yaptı.
Ver Lefter’e, Yaz Deftere!
Fenerbahçe’ye ilk kez askerliği sonrasında, 1947 yılında gelen Lefter, 4 yıl süren ilk Fenerbahçe döneminde iyi bir futbol ortaya koyarak yabancı kulüplerin dikkatini çekti. Bu dönemde 17500 liralık bonservis ücreti karşılığında İtalya’nın yolunu tutan futbolcu Fiorentina takımına transfer oldu. 1 yıl süren İtalya macerası sonrası 1 yılda Fransa liginin Nice takımında top koşturan Lefter, 1953 yılında ikinci kez Fenerbahçe’ye geldi.
İkinci dönemi ilk dönemine göre çok daha iyi olan Lefter’in, kulüp efsanesi olarak anılmasını da bu ikinci dönem sağladı. 1953 yılında geldiği Fenerbahçe ile aynı sezon gol kralı olmayı başaran futbolcu toplamda 17 yıl Fenerbahçe formasını terletti. Bu süreçte ulaştığı 400’den fazla gol sayısı ile kırılması çok güç olan bir rekora imza attı. Futbol zekasının yanında attığı ve attırdığı goller ona Ordinaryüs lakabının takılmasına neden oldu. Ve tabi ki Lefter ’den geriye bu kadar golcü bir futbolcu için taraftarların söylediği Ver Lefter’e, yaz deftere sözü kaldı.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.