1907.GEN.TR
Türkiye'nin En Büyük Fenerbahçeliler topluluğu.

Milan Rapaić: Fenerbahçe’de Parlayan Hırvat Orta Saha Yıldızı

0

Fenerbahçe’mizin Efsane Yabancılar yazı dizisinde bu haftaki konuğumuz Milan Rapaić !

Milan Rapaić 16 Ağustos 1973 Hırvatistan doğumlu eski milli futbolcudur. Orta saha pozisyonunda görev yapmış ve futbol kariyerini bu mevkide tamamlamıştır.

Aktif futbol yaşamına Hırvatistan’ın tanınmış kulübü olan HNK Split takımının alt yapısında başlamıştır. İdmanlara çıktığı ilk günden beri içindeki futbol hırsı ve akıl dolu oyun zekâsıyla dikkatleri üzerine çekmiş olan Milan Rapaić, HNK Split Kulübü’nde 5 sezon oynamış ve herkesin sevgisini kazanmıştır. Daha gençlik yıllarının başında alt yapısına katıldığı HNK Split Kulübü’nde geleceğinin parlak olduğunu herkese göstermiş, oynadığı oyunla göz doldurmuştur. Kulübü için 5 sezon görev yapan Milan, çıkmış  olduğu 84 maçta 21 gol atmıştır.

1995 yıllının Ekim ayında HNK Split Kulübü’nde yaşamış olduğu sorunlardan ötürü transfer listesine eklenmesini talep etmiş ve bu isteği yöneticiler tarafından kabul edilmiştir. Aralık ayında eski ismi Ac Perugia olan futbol kulübü Perugi Calcio’ya transfer olmuştur ve böylelikle Milan Rapaić’in İtalya yolculuğu başlamıştır. Perugia, İtalyan futbolunun en eski kulüplerinden biri olmasıyla dikkat çeker. Varlığını günümüzde Serie C1/B’de sürdürmektedir.

İstikrarlı bir oyuncu olan Milan Rapaić, İtalya için çok değişik bir oyuncudur. Transfer olduğu dönemde Hırvat oyuncular İtalya liglerini pek tercih etmiyorlardı çünkü İtalya ligleri sert mizaçlı ve katı futbol oynanan liglerdi. Ancak Milan, savaşçı yapısıyla bu takım içinde vazgeçilmez isimlerin başında gelen bir oyuncu olmuştur.

1996- 2000 sezonları arasında Perugia Kulübü’nde futbol yaşamına devam eden Milan Rapaić, İtalyan futbol severlerin sevgi ve saygısını kazanmıştır. Kulübüyle çıkmış olduğu 121 maçta 22 gol kaydetmiş ve 1999 yılı sonlarında kulübümüzün teklifi ile Fenerbahçe formasını terletmek üzere anlaşmaya varmıştır.

Fenerbahçe taraftarı tarafından çok sevilen bir isim olan Milan Rapaić, kulübümüze geldiği ilk sene şampiyonluk yolunda büyük bir katkı vermiş ve lig şampiyonluğu coşkusunu yaşamıştır.

Fenerbahçe formasını terletirken Türk halkının da sevgilisi haline gelmiş olan oyuncu, kulübümüz ile yapmış olduğu anlaşma neticesinde toplamda iki buçuk yıl formamızı terletmiş, çıkmış olduğu 67 maçta 16 gol ve 20 asist katkısı vermiştir. Hırvat oyuncu 2003 yılının Ocak ayında kulübümüzden ayrılmış, ülkesinin takımı olan HNK Split’e geri dönmüştür. Fenerbahçe tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan tecrübeli Hırvat, 2009 yılında futbol kariyerini noktalamıştır. Biz de 1907.gen.tr ekibi olarak Milan Rapaić’i kulübümüze gelmiş Yabancı Efsaneler listesine eklemeyi uygun bulduk.

Leave A Reply

Your email address will not be published.